Nāc uz konferenci „Skaļrunis” un uzzini, kā vislabāk lobēt veselības jautājumus!
Reizēm notiek mutācijas – izmaiņas gēnā vai gēnos. Mutācijas maina gēnu norādes proteīnu ražošanā, līdz ar ko proteīni vairs pareizi nestrādā vai neeksistē vispār. Tas izraisa ģenētiskas slimības. Gēnu mutāciju var mantot no viena vai abiem vecākiem. Jauna mutācija var notikt arī dzīves laikā apkārtējās vides faktoru ietekmē.
Ziņa par ģenētiskas slimības diagnosticēšanu sev vai kādam tuvam cilvēkam var būt mulsinoša, biedējoša un ļoti emocionāla. Šajā dzīves posmā jābūt stipram, drosmīgam un motivētam – pieņemt slimību un mēģināt dzīvot pēc iespējas pilnvērtīgāku un veiksmīgāku dzīvi.
Šajā interneta vietnē www.saknes.lv atradīsiet informāciju īsu informāciju par atsevišķām ģenētiskām slimībām (ar laiku slimību skaits tiks papildināts), to diagnostiku un ārstēšanu, kā arī iepazīsieties ar biedrību Ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem „Saknes”.
Kopībā ticībai un cerībai ir lielāks spēks!
Drosmi un izturību vēlot,
Biedrība „Saknes”
Ceļvedis cilvēkiem ar retām slimībām
Informācija par dažādām iespējām, kur un kā saņemt medicīniskos un sociālos pakalpojumus, medikamentus, atbalstu, un tamlīdzīga informācija parasti ir izbārstīta pa visu internetu. Jums vairs nebūs nepieciešams ieguldīt daudz laika un pūļu, lai atrastu vajadzīgo – visa aktuālā informācija ir ceļvedī.
Latvijas Reto slimību alianse 2020. gadā Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros ir sagatavojusi praktisku “Ceļvedi cilvēkiem ar retām slimībām“, kas šobrīd pieejams digitālā formātā. Šis materiāls būs noderīgs ne tikai pacientiem un viņu tuviniekiem, bet arī ārstiem un citiem speciālistiem, kas saskaras ar retām slimībām un piemeklē katram pacientam vajadzīgos risinājumus. Drukātā veidā buklets pieejams Reto slimību kabinetos un pacientu organizācijās.
Lejuplādēt ceļvedi
FENILKETONŪRIJA
Fenilketonūrija (FKU) ir reta autosomāli recesīva iedzimta aminoskābju vielmaiņas slimība. Tās dēļ aknu ražotajā fermenta fenilalanīnhidroksilāzes (FAH) aktivitāte ir pazemināta vai arī ir pilnīgs tās trūkums. FAH šķeļ un iesaista bioķīmiskās reakcijās aminoskābi fenilalanīnu (FA), kas ir visos olbaltumvielas saturošos pārtikas produktos. Vesela cilvēka organisms daļu fenilalanīna izmanto augšanai (bērniem) un šūnu atjaunošanās procesiem, bet atlikumu pārveido par citu aminoskābi – tirozīnu. Tas ir nepieciešams adrenalīna, vairogdziedzera hormonu un pigmenta, melanīna, sintēzei.
Ja FKU slimnieks neievēro īpašu sarežģītu, diētu un/vai nesaņem medikamentozo ārstēšanu, aminoskābe FA uzkrājas audos, šķērso asinsrites-smadzeņu barjeru, negatīvi ietekmējot smadzeņu attīstību un funkciju.
Slimības sastopamības biežums ir atšķirīgs dažādās populācijās. Eiropā tā sastopama vidēji 1 no 10 000 jaundzimušo. Latvijā FKU biežums ir ap 1 no 8000 jaundzimušo.
Ar ko Jūs nodarbojaties ikdienā?
Ikdienā mans darbs aizrit akadēmiskajā vidē. Strādāju Rīgas Stradiņa universitātē par docenti un vadošo pētnieci. Mana darbības joma ir sabiedrības veselība. Taču paralēli akadēmiskajam darbam piedalos arī vairāku nevalstisko organizāciju ("AGIHAS", "DIA+LOGS", "BaltHIV", "Veselības projekti Latvijai") projektos, esmu biedrības "Bezcigaretes.lv" valdes locekle un biedrības "Papardes zieds" padomes locekle.
Cik ilgi jau strādājat ar nevalstiskajām organizācijām?
Man ir vairāk kā 15 gadu pieredze NVO darbā. Šajos gados esmu ne vien piedalījusies politikas veidošanā sabiedrības veselības jomā, bet bijusi arī ļoti praktiski iesaistīta nevalstisko organizāciju darbā, piedaloties līdzekļu piesaistē un interešu aizstāvībā.
Par ko stāstīsiet savā lekcijā?
Runāšu par to, kā nevalstiskās organizācijas var panākt politiskās izmaiņas par labu savām vajadzībām un parādīšu piemērus no reālām lobēšanas kampaņām, kas bijušas veiksmīgas. Vai zināt, kuri argumenti ir visiedarbīgākie? Izrādās, ka atšķirīgus cilvēkus var pārliecināt atšķirīgā veidā - pastāv trīs galvenās pieejas, kuras apvienojot vienotā komunikācijas stratēģijā, iespējams panākt vislabāko rezultātu. Kas tās ir par pieejām? To uzzināsiet, ja atnāksiet uz manu lekciju.
Vai konferences dalībniekiem būs iespēja izmēģināt iegūtās zināšanas arī praksē?
Jā, pēc lekcijas plānots praktisks grupu darbs, kura laikā NVO pārstāvji varēs dalīties pieredzē, analizēt savu situāciju un kopā ar citiem dalībniekiem meklēt resursus, kas nepieciešami veiksmīgai sadarbībai ar valsts institūcijām
Uzziņai:
19. septembrī Rīgas Stradiņa universitātes telpās norisināsies biedrības ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem „Saknes” rīkotā bezmaksas konference “Skaļrunis”. Aicināti pieteikties pacientu un ārstu organizāciju pārstāvji, lai lekcijās un nodarbībās pie nozares ekspertiem iegūtu zināšanas un prasmes komunikācijā ar medijiem, kas ļautu nostiprināt organizāciju ietekmi gan reģionālā, gan nacionālā līmenī. Gaidīti arī citi interesenti, t.sk. nozares studenti, kas strādā sabiedrības labā, un kam šīs zināšanas var būt noderīgas!
Reģistrācijas anketa: https://ej.uz/Skalrunis
Vairāk informācijas par pasākumu: https://www.facebook.com/events/330344394640958 un http://www.saknes.lv/lv/konference-skalrunis
Konferenci “Skaļrunis” rīko Biedrība ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem „Saknes” sadarbībā ar aģentūru “Divi gani”. Atbalsta “Takeda”, “TENA” un Rīgas Domes Labklājības departaments.
Foto: pieci.lv